Facebook OL-AN Estetyka
PolskiEnglishРусский

Stres oksydacyjny: podwójne działanie wolnych rodników na organizm

Stres oksydacyjny: podwójne działanie wolnych rodników na organizm

Nie jest tajemnicą, że w naszym ciele nieustannie zachodzą procesy oksydacyjne z udziałem tlenu i uwalnianiem energii. W tym przypadku powstają wolne rodniki - cząsteczki bez jednego elektronu. Stres oksydacyjny to stan, w którym w organizmie znajduje się zbyt wiele wolnych rodników. Utleniacze mają zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na układy naszego organizmu. Pierwotne utleniacze chronią nas przed bakteriami, wirusami i komórkami rakowymi. Jednak rodniki wtórne przyspieszają proces starzenia się i są przyczyną wielu chorób, a długotrwały wpływ „złych” rodników jest obarczony rozwojem stresu oksydacyjnego

Mechanizmy: skąd pochodzą dobre i złe rodniki w ciele?

Wolne rodniki są wadliwymi cząsteczkami. Reagują z najbliższą cząsteczką i odrywają od niej brakujący elektron. A dotknięta cząsteczka staje się wolnym rodnikiem ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Powstaje reakcja lawinowa, która może zniszczyć komórki i tkanki żywego organizmu.

Pierwotne lub korzystne rodniki powstają przy udziale niektórych układów enzymatycznych. Głównymi są nadtlenek i tlenek azotu, które w następnych reakcjach przekształcają się w nadtlenek wodoru,  wodoronadtlenki lipidowe. Pod wpływem jonów metali o zmiennej wartościowości powstają wtórne wolne rodniki (rodniki lipidowe i hydroksylowe) z tych substancji, które mają destrukcyjny wpływ na błony komórkowe. Wraz z tymi utleniaczami obce lub trzeciorzędowe rodniki mogą mieć szkodliwe działanie. Pojawiają się pod wpływem promieniowania jonizującego i ultrafioletowego, a także ksenobiotyków, które dostały się do ludzkiego ciała.

Czynniki stresowe: co wpływa na występowanie poważnych chorób

Stres oksydacyjny jest często związany z zespołem chronicznego zmęczenia. Jest także przyczyną wielu poważnych chorób i stanów organizmu. Stres oksydacyjny poprzedza nadciśnienie, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, miażdżycę, cukrzycę typu II, chorobę Alzheimera, bezpłodność i raka. Ciągłe narażenie na „złe” rodniki może również powodować patologie autoimmunologiczne, przewlekłe procesy zapalne i przyspieszone starzenie.

Czynniki stresowe obejmują:

• niezrównoważone odżywianie;

• zamiłowanie do fast foodów, konserwy;

• brak aktywności fizycznej;

• uzależnienia;

• uporczywy stres;

• przewlekłe zatrucie organizmu;

• nadużywanie narkotyków;

• infekcje bakteryjne i wirusowe;

• ekspozycja na promieniowanie;

• zanieczyszczenie środowiska.

Zasadniczo niezdrowy tryb życia, brak ćwiczeń fizycznych, lekkomyślne stosowanie leków i nadmierne nasłonecznienie zwiększają ryzyko stresu oksydacyjnego.

Co zmniejsza stres oksydacyjny ?

 Przeciwutleniacze są przydatnymi składnikami, które zapobiegają rozwojowi przedwczesnego starzenia się i różnych chorób. Mechanizm działania przeciwutleniaczy polega na zmniejszeniu szybkości utleniania i tworzeniu nieaktywnych rodników. Najpopularniejsze przeciwutleniacze obejmują: witaminy A, C, E, B; polifenole, karotenoidy, selen, fosfolipidy, katechiny, antocyjany, hesperydyna, estrogeny, hormon melatonina i inne.

Wiele przeciwutleniaczy można uzyskać z pożywieniem, takich jak:

 1. jagody;

2. orzechy;

3. zielona herbata;

4. brokuły;

 5. grejpfrut;

6. winogrona i jego nasiona;

7. imbir;

8. śliwki, rodzynki;

 9. oliwa z oliwek;

10. kawa;

11. czerwone wino.

Data: 2019-11-18 11:59:21

Icons made by Smashicons from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Lucy G from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Iconnice from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Good Ware from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Rozumiem