Laser diodowy
Trwałe laserowe usuwanie owłosienia

Technologia lasera diodowego w dziedzinie medycyny estetycznej wyznacza nowe standardy laserowej depilacji. Depilacja Light Sheer przy wykorzystaniu lasera diodowego to innowacyjna metoda do usuwania zbędnego owłosienia, zapewniająca bezpieczne i szybkie usuwanie niechcianych włosów ze wszystkich obszarach ciała. Zabieg ten polecany jest zarówno kobietom jak i mężczyznom. Nie jest wymagane szczególne przygotowanie do zabiegu, a po zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja.
Zabieg epilacji laserowej wykonywany jest w obszarach twarzy, na rękach, nogach, w okolicach bikini, pach, pleców, brzucha oraz karku.

Mechanizm działania lasera diodwego
Zasada działania lasera diodowego opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Światło, którego długość fali wynosi 808 nm emitowane jest przez laser, a następnie zostaje zamieniane w energię cieplną, która jest absorbowane przez barwnik (melaninę) zawarty w komórce włosa. Energia lasera uszkadza strukturę mieszka włosowego odpowiadające za wzrost włosa. Zachodzi proces trwałego uszkodzenia mieszka włosowego oraz zostaje zablokowany proces wytwarzanie nowych włosów. Temperatura w mieszku włosowym zostaje podniesiona do 60-65 oC. Działanie lasera i emitowana przez niego energia nie są szkodliwe dla zdrowia, a fale docierają na głębokość zaledwie 2 mm w głąb skóry.
Efektywność lasera
Badania naukowe wykazały ze epilacja laserem diodowym należy do zabiegów skutecznych i bezpiecznych. Efektywność zabiegu uzależniona jest od prawidłowo dobranych parametrów urządzenia. Zabieg przebiega komfortowo, ze względu na szybkie tempo pracy lasera.
Dodatkową zaletą urządzenia jest to, że laser zaopatrzony jest w głowicę chłodzącą do ok. –50 oC, zakończoną grubą warstwą szkła szafirowego, która poprzez chłodzenie minimalizuje odczuwanie ciepła podczas zabiegu, oraz chroni naskórek przed oparzeniami. Odczucie dyskomfortu podczas zabiegu jest indywidualne, uzależnione jest od partii ciała oraz samego pacjenta.
Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu
Dzięki unikatowej technologii chłodzącej głowicy można zastosować parametry z wyższą energią co powoduje większą skuteczność urządzenia a także nie ma ryzyka poparzenia skóry. Rezultaty po skończonej serii zabiegów są długotrwałe.

Skuteczność i efekt końcowy zabiegu zależy od:
- kolorytu i typu skóry (rodzaj cery),
- zawartości barwnika (melaniny) we włosie,
- grubości włosa,
- fazy wzrostu włosa,
- predyspozycji genetycznych,
- obszaru zabiegowego
Aby zabieg przyniósł jak najlepsze wyniki należy przestrzegać zaleceń, które umożliwią szybszy proces destrukcji cebulek włosowych i zapobiegną wystąpieniu efektów ubocznych.

Strefy zabiegowe
- Twarz ( wąsik, broda, policzki, baki, uszy, miedzy brwiami)
- Kark
- Ramiona, przedramiona
- Klatka piersiowa
- Brodawki sutkowe
- Brzuch
- Linia biała
- Kark
- Plecy
- Tors
- Bikini
- Pośladki
- Kończyny dolne( uda, kolana, łydki, palce stóp)
Częstotliwość zabiegów
Ze względu na to iż włosy rosną nierównomiernie w różnych fazach, a laserowej epilacji poddają się włosy w fazie anagenu, usuwanie owłosienia wymaga kilku zabiegów. Po pierwszym zabiegu zazwyczaj usuwa się ok. 30% owłosienia. Ostateczna ilość zabiegów jest uwarunkowana od indywidualnych cech pacjenta. Zaleca się wykonanie minimum 4 zabiegów, ale najbardziej skuteczne efekty przyniesie seria 4-6-8 zabiegów.
Pierwsze trzy zabiegi zaleca się wykonać w odstępach czasowych raz na 3-5 tygodni. Kolejne 4-8 zabiegów należy przeprowadzić w odstępie średnio co 6-10 tyg. W przypadku pleców i nóg , 4-6 tyg.
W celu utrzymania długotrwałych efektów zaleca się wykonanie przypominającego zabiegu raz na rok.
Przygotowanie do zabiegu
- Skóra w miejscu poddanym zabiegowi powinna być oczyszczona i niczym nieposmarowana. Nie powinna być przesuszona, oraz podrażniona. Jeśli skóra jest zbyt sucha kilka dni przed zabiegiem (3-5) należy stosować emolienty (kremy nawilżająco-natłuszczająco-kojące).
- Organizm przed zabiegiem nie powinien być odwodniony, należy pamiętać aby dzień przed planowanym zabiegiem spożywać dużo wody.
- Kilka dnie przed zabiegiem należy ogolić skórę w obszarze planowanego zabiegu , aby miały one kilka milimetrów długości.
- W czasie 4 tygodni w obszarze twarzy i 6 tygodni w okolicy innych miejsc, nie należy przed zabiegiem wyrywać włosów przy użyciu pęsety, wosku, pasty cukrowej czy depilatora mechanicznego. Można używać golarki lub przycinać je.
- Nie moża stosować maści oraz kremów z wit. A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne), należy je odstawić 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
- Po doustnej terapie retinoidami (Roaccutane, Izotec, Curacne) zaleca się półroczną przerwę między końcem kuracji a pierwszym zabiegiem.
- Kosmetyki zawierające kwasy owocowe lub inne substancje złuszczające, należy przestać stosować tydzień wcześniej. Minimum 2 dni przed procedurą zabiegową nie przyjmować wit. C.
- Należy poinformować o przyjmowaniu leków doustnych i miejscowych mających właściwości światło uczulające jak np. antybiotyki, leki antydepresyjne, Aspiryna czy Ibuprom. Depilacja możne zostać przeprowadzona min. 2-4 tygodnie po ich odstawieniu. Leki światłouczulające oraz niektóre zioła np. nagietek, pokrzywa, dziurawiec, należy odstawić 2 tyg. przed zabiegiem.
- Nie należy aplikować na skórę balsamów 24 godziny przed zabiegiem oraz stosować antyperspirantów (Etiaxil).
- Leczenie hormonalne np. tarczycy, bezpłodności, hirsutyzmu wymaga przedstawienia oświadczenia od lekarza, o braku przeciwwskazań oraz możliwości wykonania takiego zabiegu. Osoby posiadające rozrusznik serca bądź mające inne problemy kardiologiczne również zobowiązane są do przedstawienia takiego oświadczenia od lekarza.
- Przed zabiegami kosmetycznymi depilacja może zostać wykonana 7 dni przed procedurą zabiegową lub 14 dni po zabiegu depilacji.
- Na zabieg najlepiej przyjść w luźnej odzieży, nie podrażniającej świeżo wydepilowanej skóry.

Jak wygląda skóra po zabiegu ?
Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona . Zaczerwienienie ustępuje bardzo szybko. Inne efekty niepożądane po zabiegu nie występują. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych
Zalecenia i pielęgnacja skóry po zabiegu depilacji laserowej
W czasie 2-3 dni skórę należy traktować delikatnie obszar skóry poddanej zabiegowi:
- Skórę twarzy należy myć delikatnymi środkami, nie zawierającymi mydła. Można przemywać tonikiem bezalkoholowym, stosować wodę termalną.
- Nie należy stosować kosmetyków zawierających kwasy aha i retinoidy (np. Retinol)
- Nie wolno aplikować dezodorantów oraz antyperspirantów (w okolicy pach)
- Kilka razy dziennie aplikować preparaty łagodzące i regenerujące panthenol, alantan, solcoseryl, b-panthen, zinalfat, dermopanthen
- Należy nawilżać skórę kremami, np. Dermalogica
- Skórę nie należy podrażniać w żaden sposób,delikatnie osuszać,
- Preparaty mające działanie złuszczające można zacząć stosować 2 tyg. Od zabiegu
- Unikać gorących kąpieli
- Nie można opalać się między zabiegami depilacji laserowej oraz w czasie 2-4 tyg. Po zabiegu. W tym czasie w obszarach narażonych na bezpośrednie działanie promieni uv skórę należy chronić stosując kremy z filtrem uva i uvb o spf 50
- Pomiędzy zabiegami nie wolno stosować oraz przyjmować leków oraz substancji przeciwwskazanych
- Nie korzystać z basenów oraz saun do czasu utrzymywania się podrażnia
- Nie wyrywać włosów w okresie minimum 6 tyg. Na ciele na okolicy twarz min. 4 tyg. Dopuszczalna jest stosowanie maszynki do golenia
Przeciwwskazania
- Ciąża
- Depilacja pęsetą, woskiem, pastą cukrową lub depilatorem (zaprzestać miesiąc przed planowanym zabiegiem)
- Świeża opalenizna (solarium, słoneczna, samoopalacz, opalanie natryskowe) (zaprzestać 4 tyg. Przed zabiegiem)
- Stosowanie kosmetyków, suplementów z wit. C, ziół z pokrzywą, dziurawcem, nagietkiem, (należy odstawić 2 tyg. Przed zabiegiem)
- Leki światłouczulające, antybiotyki, sterydy
- Zażywanie izotretynoiny (w czasie ostatnich 6 miesięcy)
- Preparaty deprim, persen, (należy odstawić min. 7 dni przed zabiegiem)
- Stosowanie antyprespirantów np. Etiaxil (odstawić 24 godziny przed zabiegiem)
- Peelingi mechaniczne lub chemiczne w obszarze zabiegu (w czasie ostatnich 4 tygodni)
- Infekcje skóry i opryszczka (można wykonać 7 dni po ustąpieniu)
- Implanty, nici w obszarze zabiegowym (medyczne niewchłanialne – przeciwwskazanie bezwzględne nici medyczne, wchłanialne do 6 miesięcy po zabiegu, nici)
- Choroby pęcherzowe skóry i fotodermatozy
- Choroby skóry: bielactwo, łuszczyca, róża (ryzyko progresji choroby)
- Aktywne infekcje skóry
- Skłonność do powstawania bliznowców
- Nietypowe oraz nie zdiagnozowane zmiany pigmentacyjne (duże ryzyko powstania trwałych odbarwień bądź przebarwień)
- Nadwrażliwość na światło, w tym także słońce
- Stwierdzona podatność na pojawianie się przebarwień skóry
- Uczulenie na leki zawierające hydrochinon czy inne preparaty wybielające
- Przyjmowanie leków mających na celu obniżenie krzepliwości krwi
- Włosy siwe
- Reticularis (marmurkowa skóra)
- Choroby nowotworowe
- Padaczka (względna)
- Niewyrównana cukrzyca
- Tatuaż w miejscu wykonywania zabiegu
- Świeże zabiegi chirurgiczne
- Rozrusznik serca
UWAGA!
Zabieg może być mniej skuteczny u osób z nieleczonym hirsutyzmem oraz u pacjentów, którzy poddawali się wcześniej zabiegom depilacji IPL (uszkodzona struktura mieszka włosowego)