Facebook OL-AN Estetyka
PolskiEnglishРусский

''Beat or run”: jak ciało reaguje na uczucie strachu

''Beat or run”: jak ciało reaguje na uczucie strachu

„Tak, nie ma na tobie twarzy” - mówią o osobie, która jest albo chora, albo bardzo przestraszona. W obu przypadkach występuje charakterystyczny znak - bladość. Poczucie strachu powoduje taką reakcję, ponieważ ciało wpada w sytuację „uderz lub uciekaj”.

Osoba blednie z silnym przerażeniem z powodu faktu, że krew odplywa z okolicy policzków, ponieważ musi wykonać bardziej pilną pracę. Proces ten zachodzi odruchowo, pojawia się szybkie bicie serca i tak samo przyspieszone oddychanie.

W spoczynku ludzkie serce bije 70-80 razy na minutę, pompując krew, która przenosi tlen i składniki odżywcze do komórek. Jeśli zaczniesz wykonywać ćwiczenia siłowe, mięśnie zaczną pracować intensywniej. Aby zwiększyć aktywność fizyczną, organizm potrzebuje więcej energii, w związku z tym komórki mięśniowe zwiększają zapotrzebowanie na substancje odżywianie i tlen.

„Beat or run”

Kiedy pojawia się uczucie strachu , ciało przygotowuje się do nagłej aktywności mięśni. Ta sytuacja nazywa się „uderz lub uciekaj”. Centralny układ nerwowy z kolei wysyła sygnały do ​​podwzgórza.

Funkcje podwzgórza:

        kontroluje autonomiczny układ nerwowy i układ hormonalny;

        utrzymuje stałość wewnętrznego środowiska ciała;

        reguluje proces krążenia krwi, termoregulacji, utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, odpowiada za stan emocjonalny itp.

Z podwzgórza impulsy są wysyłane do komórek mózgowych kory nadnerczy. Ponadto hormon adrenalina , zwany także „hormonem lękowym”, jest wydzielany do krwi przez te gruczoły .

Alarm hormonalny działania:

        następuje spowolnienie lub całkowite zatrzymanie trawienia;

        krew jest rozpowszechniana na rzecz nadchodzącej walki;

        wzrasta poziom glukozy we krwi;

        procesy energetyczne nasilają się;

        zwiększa funkcjonalną zdolność mięśni szkieletowych;

Oprócz niepokoju hormonalnego i strachu (adrenaliny) hormony nadnerczy uwalniają również agresję hormonalną (noradrenalinę) . Lęk hormonalny i hormon agresji są ze sobą ściśle powiązane, zachowanie osoby w stresującej sytuacji zależy od ich stosunku.

Jeśli chcesz zrównoważyć poziom hormonów i uspokoić układ nerwowy, wykonaj proste ćwiczenie. Połączone działanie układu współczulnego i przywspółczulnego zawsze daje pozytywny wynik dla zdrowia. Nie musisz iść na siłownię i kupować drogiego sprzętu. Potrzebujesz twojej uwagi i wytrwałości.

Data: 2020-01-17 14:30:09

Icons made by Smashicons from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Lucy G from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Iconnice from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Good Ware from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Rozumiem