Nazwa urządzenia jak i samego zabiegu IPL powstała od pierwszych liter wyrażenia (ang. Intense Pulsed Light), czyli Intensywne Pulsacyjne Światło. Wiązka światła wytwarzana przez urządzenie ma różną długość i jest rozproszona, przez co światło dociera do różnych warstw skóry, w zależności od określonego celu zabiegu.
Mechanizm działanie IPL
IPL emituje szerokie spektrum różnej długości fal świetlnych. Intensywne źródło światła emitowane przez lampę błyskową światło nielaserowe, niespójne, widzialne, polichromatyczne, o wysokiej intensywności. Długość fali światła zależy od zastosowanego filtra odcinającego i wynosi od 515 o 1400 nm . Różna długość fali sprawia, że światło pochłaniane jest przez różne, określone chromofory w tkankach(np. melanina i hemoglobina), które absorbują światło o określonej długości, zmieniając je w energię cieplną.
Zastosowanie IPL
Zabieg urządzeniem IPL jest nieinwazyjny bez ryzyka przerwania ciągłości tkanek, dostosowany do indywidualnych potrzeb skóry. Zabiegi urządzeniem IPL są stosowane w przypadku różnorodnoronych schorzeń i defektów skóry. Zabiegi z użyciem IPL można wykonywać w każdym wieku. Zaletą IPL jest to, że można łączyć zabiegi z innymi kuracjami np. z niektórymi peelingami medycznymi.
IPL jest stosowany jest do fotoodmładzania skóry, niwelowaniu drobnych zmarszczek, usuwania rozszerzonych naczyń krwionośnych, rumienia, redukcji przebarwień, leczeniu trądziku, oraz usuwaniu zbędnego owłosienia.
Fotoodmładzanie skóry, redukcja przebarwień
Fotoodmładzanie wykazuje działanie nie tylko przeciwstarzeniowe, ale również poprawia strukturę skóry i koloryt, niweluje zmarszczki, eliminuje teleangiektazję oraz łagodzi objawy trądzika różowatego. IPL również jest zalecany w celu profilaktycznego dbania o skórę. W celu fotoodmładzania stosuje się silne światło o odpowiedni długości fali, które dociera docelowo do komórek skóry właściwej prowadząc do syntezy kolagenu. Dochodzi do obkurczenia i regeneracji włókien kolagenowych. Włókna kolagenowe ulegają skróceniu i dochodzi do ich przebudowania. Zabieg jest wykorzystywany jest u osób z problemami trądziku, ze względu na działanie antybakteryjne i zwężające rozszerzone ujścia mieszków włosowych.
Przebarwienia
Działanie IPL na przebarwienia polega na uszkodzeniu komórek zawierających melaninę za pomocą zjawiska selektywnej fototermolizy wywoływanej przez impulsy w filtrowanym paśmie 515-1200 nm.
Bezpośrednio po zabiegu usuwania zmian barwnikowych dochodzi do ściemnienia przebarwienia.W ciągu kolejnych 10 dni - 2 tygodni dochodzi do złuszczania i stopniowego zmniejszenia intensywności przebarwienia. Niezbędna protekcja UV do minimum 4 tygodni od ostatniego zabiegu.
W celu osiągnięcia doskonałych rezultatów konieczne jest powtarzanie zabiegu co 3-4 tygodnie, ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 3-5 zabiegów
Rozszerzone naczynia krwionośne
Światło emitowane przez urządzenie zostaje pochłonięte przez czerwony barwnik krwi ( hemoglobinę) i zamienia się w ciepło. Dochodzi do koagulacji i uszkodzenia naczyń krwionośnych. W efekcie czego dochodzi do wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych, i zmniejszenia ich widoczności.
Efekty terapii
Przebieg zabiegu
Zabieg jest bezinwazyjny i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Podczas zabiegu obszar objęty terapią zostaje naświetlony krótkimi impulsami światła.
Podczas zabiegu towarzyszy lekkie chwilowe uczucie pieczenia.
W celu uzyskania pełnego długotrwałego efektu, zaleca się wykonanie serii 3-5 zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych.
Wygląd skóry po zabiegu
Na skórze po zabiegu pojawia się lekkie zaczerwienienie, zmiany pigmentacyjne bezpośrednio po zabiegu ulegają ściemnieniu, w ciągu kolejnych dni może nastąpić niewielkie złuszczanie naskórka.
Epilacja
Urządzenie IPL emituje światło które dociera do macierzy włosa. Pulsacyjne wiązki światła emitowane przez urządzenie oddziałują na melaninę, następnie światło przekształca się w energię cieplną, w konsekwencji powodując zniszczenie mieszka włosowego.
Nie wszystkie włosy rosną równocześnie i w jednakowym tempie, wiązka światła niszczy włosy w fazie wzrostu (anagen-30%), nie oddziałuje natomiast na te, które pozostają w fazie uśpienia (katagen i telogen)
W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest powtarzanie zabiegu co 4-8 tygodni.
Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 3-8 zabiegów (po 3 zabiegach widoczna redukcja włosów 48%, po 6 zabiegach 80%)
Zaleca się wykonanie 1-2 zabiegi przypominające w roku w celu podtrzymania efektów.
Jak przygotować się do zabiegu usuwania owłosienia
Jak wygląda skóra po zabiegu usuwania owłosienia
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie ustępujące po kilku godzinach lub następnego dnia
Zalecenia po zabiegu usuwania zbędnego owłosienia
Pielęgnacja skóry po zabiegu IPL
Wskazania do zastosowania IPL
Przeciwwskazania: