Facebook OL-AN Estetyka
PolskiEnglishРусский

Leczenie nadpotliwości - toksyna botulinowa

Leczenie nadpotliwości

 724leczenie-nadpotliwosci.jpg

Pocenie się jest to naturalny fizjologiczny stan organizmu, gdyż kontroluje proces termoregulacji i chroni organizm przed przegrzaniem a także oczyszcza z toksyn. Gruczoły potowe są zlokalizowane na całym ciele, problem pojawia się gdy gruczoły potowe są nadreaktywne i produkują pot w nadmiarze.

Nadpotliwość jest kłopotliwym problemem, dolegliwość ta dotyka wiele osób. Występuje w okresie dojrzewania, u osób podczas zaburzeń cukrzycowych i hormonalnych. Przyczyną stać się również nadmierny stres czy nieuregulowanych tryb życia. Nadpotliwość jest wtedy, gdy organizm zaczyna produkować nadmierną ilość potu. Osoby borykające się z tym problemem, mają wciąż mokre stopy, ręce oraz odczuwają wilgotność okolic pach.

 

Nadpotliwość przysparza problemy w nawiązywaniu nowych znajomości, pracy, powoduje dyskomfort psychiczny,komplikuje życie, jest uciążliwa ze względów estetycznych zarówno z uwagi na zapachpotujak i jego ilość. Nadpotliwość może powodować podrażnienia skóry, wtórne infekcje, macerację skóry, a także wpływa na zaburzenia emocjonalne.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?

Nadmierna potliwość spowodowana nadczynnością układu współczulnego i nadreaktywnością gruczołów potowych – ekrynowych, umiejscowionych na całym ciele. Miejscami największej ilości tych gruczołów są dłonie, stopy, czoło, okolice pachwin i pach.

Nadpotliwość może występować w postaci pierwotnej lub wtórnej, może być ogniskowa lub uogólniona. Może uaktywnić się w wczesnym dzieciństwie, w okresie dojrzewania czy w wieku dojrzałym.

Nadpotliwość pierwotna najczęściej występuje w postaci zlokalizowanej ( pachy, dłonie, twarz i szyja), rozpoczyna się w dzieciństwie często rodzinnie, czasami ustępuje samoistnie.

Nadpotliwość wtórna jest związana z różnego rodzaju zaburzeniami organizmu: przewlekłe zakażenia, choroby endokrynologiczne, metaboliczne, nowotworowe, autoimmunologiczne, nadciśnienie, zaburzenia neurologiczne, zatrucia, leki.

 

 

895nadpotliwość-pach-leczenie-nadpotliwości-warszawa-200x300.jpg

Jakie są skuteczne metody leczenia nadmiernej potliwości?

Najczęściej stosowaną i najbardziej bezpieczną metodą leczenia jest toksyna botulinowa.

Toksyna botulinowa blokuje działanie gruczołów potowych, poprzez zahamowania wydzielania acetylocholiny, dochodzi do odnerwienia włókien cholinergicznych kontrolujących gruczoły potowe.

Jak wygląda zabieg?

 

Zabieg opiera się na ostrzykiwaniu miejsc problematycznych, wykorzystując w tym celu toksynę botulinową typu A. Przed wykonaniem zabiegu określany jest dokładny obszar, w którym występuje nadmierna potliwość. Często dokładne określenie problematycznego obszaru jest dosyć trudne. W tym celu wykonuje się tzw. Test Minora, skóra zostaje posmarowana jodyną i posypana skrobią ziemniaczaną. Po kilku minutach poszukiwane obszary nadmiernej potliwości zabarwiają się na czarno. Zabieg polega na podaniu płytko, śródskórnie, wyznaczony obszar niewielkiej ilości toksyny botulinowej. 

237twój-problem-nadmiarna-potliwość.jpg

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg według większości pacjentów jest bezbolesny. U bardzo wrażliwych osób stosowane jest znieczulenie w postaci kremu, przed wykonaniem procedury.

Jeśli zabieg przeprowadzany jest na stopach lub dłoniach, wymagane jest t z reguły znieczulenie. Cały zabieg trwa ok. 30 minut.

Jakie odczucia towarzyszą po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu miejsca objęte zabiegiem mogą przez kilka godzin być tkliwe, odczuwalna może być miejscowa bolesność, niewielkie drętwienie lub mrowienie palców.  Istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się objawów grypopodobnych takich jak zmęczenie, wzrost temperatury ciała. Objawy te ustępują samoistnie w czasie kilku dni.

Efekty zabiegu?

 • Efekt jaki zostaje uzyskany po zabiegu zauważalny jest już po kilku dniach.
 • Redukcja wydzielania potu o 80%
 • Rezultaty zabiegu utrzymują się od 6 miesięcy do roku.  Po tym czasie przywraca się przekaźnictwo cholinergiczne. Oznacza to, że zabieg należy wykonać ponownie.
 • Obecnie technika ta jest najczęściej wykonywaną i polecaną metodą zwalczenia problemu nadpotliwości.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
 • Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • Stosowanie antybiotykoterapii lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia
 • Miejscowe infekcje skóry
 • Ciąża, okres laktacji
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Stosowanie anntykoagulantów

Zostaw ocene:

Ocena:

Toksyna botulinowa - leczenie nadpotliwości

Dłoni

od 1500.00 zł

Zadzwoń

Stóp

od 1500.00 zł

Zadzwoń

Pach

od 1500.00 zł

Zadzwoń
Icons made by Smashicons from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Lucy G from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Iconnice from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Good Ware from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Rozumiem