Pocenie się jest to naturalny fizjologiczny stan organizmu, gdyż kontroluje proces termoregulacji i chroni organizm przed przegrzaniem a także oczyszcza z toksyn. Gruczoły potowe są zlokalizowane na całym ciele, problem pojawia się gdy gruczoły potowe są nadreaktywne i produkują pot w nadmiarze.
Nadpotliwość jest kłopotliwym problemem, dolegliwość ta dotyka wiele osób. Występuje w okresie dojrzewania, u osób podczas zaburzeń cukrzycowych i hormonalnych. Przyczyną stać się również nadmierny stres czy nieuregulowanych tryb życia. Nadpotliwość jest wtedy, gdy organizm zaczyna produkować nadmierną ilość potu. Osoby borykające się z tym problemem, mają wciąż mokre stopy, ręce oraz odczuwają wilgotność okolic pach.
Nadpotliwość przysparza problemy w nawiązywaniu nowych znajomości, pracy, powoduje dyskomfort psychiczny,komplikuje życie, jest uciążliwa ze względów estetycznych zarówno z uwagi na zapachpotujak i jego ilość. Nadpotliwość może powodować podrażnienia skóry, wtórne infekcje, macerację skóry, a także wpływa na zaburzenia emocjonalne.
Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości? Nadmierna potliwość spowodowana nadczynnością układu współczulnego i nadreaktywnością gruczołów potowych – ekrynowych, umiejscowionych na całym ciele. Miejscami największej ilości tych gruczołów są dłonie, stopy, czoło, okolice pachwin i pach. Nadpotliwość może występować w postaci pierwotnej lub wtórnej, może być ogniskowa lub uogólniona. Może uaktywnić się w wczesnym dzieciństwie, w okresie dojrzewania czy w wieku dojrzałym. Nadpotliwość pierwotna najczęściej występuje w postaci zlokalizowanej ( pachy, dłonie, twarz i szyja), rozpoczyna się w dzieciństwie często rodzinnie, czasami ustępuje samoistnie. Nadpotliwość wtórna jest związana z różnego rodzaju zaburzeniami organizmu: przewlekłe zakażenia, choroby endokrynologiczne, metaboliczne, nowotworowe, autoimmunologiczne, nadciśnienie, zaburzenia neurologiczne, zatrucia, leki.
|
![]() |
Jakie są skuteczne metody leczenia nadmiernej potliwości?
Najczęściej stosowaną i najbardziej bezpieczną metodą leczenia jest toksyna botulinowa.
Toksyna botulinowa blokuje działanie gruczołów potowych, poprzez zahamowania wydzielania acetylocholiny, dochodzi do odnerwienia włókien cholinergicznych kontrolujących gruczoły potowe.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg opiera się na ostrzykiwaniu miejsc problematycznych, wykorzystując w tym celu toksynę botulinową typu A. Przed wykonaniem zabiegu określany jest dokładny obszar, w którym występuje nadmierna potliwość. Często dokładne określenie problematycznego obszaru jest dosyć trudne. W tym celu wykonuje się tzw. Test Minora, skóra zostaje posmarowana jodyną i posypana skrobią ziemniaczaną. Po kilku minutach poszukiwane obszary nadmiernej potliwości zabarwiają się na czarno. Zabieg polega na podaniu płytko, śródskórnie, wyznaczony obszar niewielkiej ilości toksyny botulinowej.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg według większości pacjentów jest bezbolesny. U bardzo wrażliwych osób stosowane jest znieczulenie w postaci kremu, przed wykonaniem procedury.
Jeśli zabieg przeprowadzany jest na stopach lub dłoniach, wymagane jest t z reguły znieczulenie. Cały zabieg trwa ok. 30 minut.
Jakie odczucia towarzyszą po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu miejsca objęte zabiegiem mogą przez kilka godzin być tkliwe, odczuwalna może być miejscowa bolesność, niewielkie drętwienie lub mrowienie palców. Istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się objawów grypopodobnych takich jak zmęczenie, wzrost temperatury ciała. Objawy te ustępują samoistnie w czasie kilku dni.
Efekty zabiegu?
Przeciwwskazania do zabiegu: