Facebook OL-AN Estetyka
PolskiEnglishРусский

Różnice płci-anatomia twarzy

Różnice płci-anatomia twarzy

Kiedy planujemy estetyczną korektę powinny uwzględniać różnice płci w odniesieniu do anatomii, histologii, tkanek twardych i miękkich skóry. Ważne jest również, aby zrozumieć, jakie zmiany zachodzą podczas starzenia się twarzy mężczyzny i kobiety, których cechy wymagają szczególnej uwagi podczas korekcji. Znajomość wielopoziomowego modelu starzenia się twarzy daje możliwość wyboru terapii potrzebnej pacjentowi w bardziej spersonalizowany sposób.

Różnice płci w szkielecie twarzy

We wczesnych stadiach rozwoju wszystkie osobniki fenotypowo należą do „kobiecego” prototypu , niezależnie od płci biologicznej. Zbliżając się do dojrzałości, męska twarz zmienia się z powodu wpływu testosteronu. Stosunek wysokości i szerokości twarzy określa jej ogólny typ: u mężczyzn stosunek ten wynosi zwykle 1,35: 1, a u kobiet 1,31: 1. U kobiet górna, środkowa i dolna jedna trzecia twarzy są zwykle równe, u mężczyzn dominuje dolna jedna trzecia twarzy . Na poziomie szkieletu część czaszki u kobiet jest bardziej owalna i w kształcie litery V, w porównaniu z męskim szkieletem, który jest zwykle bardziej kanciasty i kwadratowy. Męska dolna szczęka ma wyraźniejsze wygięcie, co znajduje odzwierciedlenie w mocniejszej, szerszej i wystającej brodzie, wyraźniejszej linii szczęki.

Czym skóra męska różni się od kobiecej?

Skóra odgrywa kluczową rolę w postrzeganiu piękna twarzy . Znajomość fizjologicznych i chemicznych różnic między skórą męską i żeńską może pomóc lekarzom w opracowaniu indywidualnych planów w celu uzyskania optymalnych rezultatów kosmetycznych . Badania wykazały, że skóra mężczyzn ma większe pory i wytwarza więcej sebum, co czyni ją bardziej podatną na trądzik w okresie dojrzewania. Pigmentacja skóry i grubość jej przekroju u mężczyzn jest znacznie wyższa. Męska skóra ma również wyższą zawartość kolagenu i wykazuje wyższy poziom produkcji kwasu mlekowego.

Mięśnie twarzy u mężczyzn i kobiet

Jeśli chodzi o mięśnie twarzy, u mężczyzn i kobiet różni się zarówno wymiarami anatomicznymi, jak i funkcjami dynamicznymi. Udokumentowano, że masa mięśniowa kobiety , w tym masa mięśniowa twarzy, jest znacznie niższa niż u mężczyzn . W jednym badaniu z wykorzystaniem metod analizy 3D stwierdzono, że wskaźniki powstawania zmarszczek były znacznie wyższe u mężczyzn niż u kobiet. Na przykład w dolnej jednej trzeciej twarzy średnia grubość mięśnia żwacza u kobiet wynosi 13 mm +/- 1,8 mm, au mężczyzn - 15,1 mm +/- 1,9 mm. Energia kinetyczna wytwarzana przez te mięśnie jest stosunkowo większa u mężczyzn niż u kobiet, co prowadzi do wyraźniejszej aktywności mimicznej.

Cechy miękkich tkanek twarzy mężczyzn i kobiet

Podczas badania tkanek miękkich dolnej części twarzy badania anatomiczne wykazały, że kobiecy podbródek i szczęka są węższe i mniej zauważalne niż męskie. Ocena twarzy w profilu pokazuje, że podbródek u kobiet najczęściej znajduje się nieco za dolną wargą, podczas gdy u mężczyzn znajdują się na tej samej linii. Mężczyźni zwykle mają większy rozmiar ust ( odległość między nimi ), a jednocześnie cieńsze usta. Jednocześnie grubość naczyń u przedstawicieli silniejszej płci jest nieco większa niż u kobiet, co należy wziąć pod uwagę przy przeprowadzaniu korekcji iniekcji tego obszaru.

Data: 2019-12-03 18:48:49

Icons made by Smashicons from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Lucy G from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Iconnice from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Good Ware from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Rozumiem