Facebook OL-AN Estetyka
PolskiEnglishРусский

Jak chronić skórę przed negatywnymi skutkami środowiska ?

Jak chronić skórę przed negatywnymi skutkami środowiska ?

Warunki życia współczesnej osoby są ściśle związane z negatywnym wpływem na środowisko:

- stres psycho-emocjonalny,

- szkodliwe nawyki żywieniowe

- złe warunki środowiskowe.

Duża liczba zadań i ograniczeń czasowych nakazuje zastąpienie pełnowartościowych posiłków "przekąskami" zawierającymi szkodliwe dodatki do żywności. Ponadto żyjemy w warunkach urbanizacji i wzrostu szkodliwej produkcji dymów i pyłów w miastach. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania nadmiernej ilości wolnych rodników, uszkodzeń struktur komórkowych, przedwczesnego starzenia się.

Wolne rodniki i system antyoksydacyjny: podstawowe informacje

Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki, których zewnętrzna powłoka ma niesparowany elektron. To sprawia, że ​​struktura wolnych rodników jest niestabilna, co znacznie poprawia ich reaktywność. Podczas procesów biochemicznych organizmu człowieka nieustannie powstaje pewna ilość wolnych rodników. Reagując z błonami komórkowymi, wolne rodniki zakłócają ich strukturę poprzez aktywację procesów peroksydacji lipidów. Aby chronić się przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, każda komórka jest wyposażona w cząsteczki, które są połączone w tak zwany system antyoksydacyjny. Reagując z wolnymi rodnikami i neutralizując je, przeciwutleniacze zapobiegają procesom peroksydacji lipidów, chroniąc w ten sposób strukturę błon komórkowych.

Substancje biologicznie czynne: cząsteczki chroniące przed wolnymi rodnikami

Aby zneutralizować wolne rodniki i zapobiec procesom peroksydacji lipidów, kluczowe znaczenie ma obecność w organizmie wystarczającej ilości substancji biologicznie czynnych, w tym przeciwutleniaczy. W związku z tym spożycie suplementów diety i stosowanie preparatów kosmetycznych z tymi substancjami przyczynia się do szybkiego odzyskiwania w organizmie niezbędnych składników odżywczych.

Fukoksantyna jest silnym przeciwutleniaczem pochodzącym z brązowych, okrzemkowych i złotych alg. Fukoksantyna przyczynia się do stabilizacji struktury DNA komórek i optymalizacji aktywności układu naprawczego, chroniąc w ten sposób struktury komórkowe już na poziomie epigenetycznym. Fukoksantyna jest bezpośrednio zaangażowana w neutralizację wolnych rodników i epigenetycznie stymuluje aktywność własnego układu antyoksydacyjnego, zapobiegając procesom peroksydacji lipidów.

Ekstrakt z pestek winogron od dawna znany jest z właściwości przeciwzapalnych i leczniczych. Pomaga stabilizować strukturę tkanki łącznej, zapobiega rozpadowi elastyny i kolagenu.

Witamina E (tokoferol) jest rozpuszczalna w tłuszczach. Dzięki działaniu przeciwutleniającemy stanowi ochronę innych witamin (np. witaminy A). Chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, wzmacnia ścianki i przepustowość naczyń krwionośnych powodując ich rozszerzanie i rozpuszczanie skrzepów. Dzięki obniżaniu krzepliwości stosowana jest jako lek przeciwmiażdżycowy, pozwala na prawidłowy przebieg ciąży. We współdziałaniu z selenem opóźnia proces starzenia się komórek, wzmacniając tkankę łączną. W pożywieniu występuje w: pieczywie pełnoziarnistym, kiełkach i ziarnach zbóż, olejach roślinnych (sojowy, słonecznikowy), w ziarnach soi i słonecznika, tłuszczach roślinnych i żółtkach jaj kurzych. Stosowana również w medycynie sportowej w postaci odżywek i suplementów.

Witamina C (kwas askorbinowy) to związek, którego właściwości są wykorzystywane nie tylko w medycynie. Witamina C znalazła zastosowanie także w kosmetyce. Jednak od lat jest słynna przede wszystkim z tego, że wspomaga odporność organizmu. Mało kto wie, że kwas askorbinowy jest skutecznym przeciwutleniaczem, który zapobiega procesom starzenia (także skóry), poprawia pracę układu krążenia i działa przeciwnowotworowo.

Data: 2019-02-26 13:58:21

Icons made by Smashicons from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Lucy G from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Iconnice from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Good Ware from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Rozumiem