Posted by & filed under Kosmetologia Estetyczna.

02Podologia jest nowa dziedzina związana z medycyną zajmującą się specjalistyczną pielęgnacją stóp. Z zabiegów podologicznych powinni korzystać przede wszystkim pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca, reumatyzm), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach t.j.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także mający wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach.

Oddaj swoje stopy w ręce podologa. Podolog samodzielnie rozpoznaje zmiany patologiczne na stopach i przeprowadza odpowiednie zabiegi lub kieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty. Wywiad i badanie podologiczne umożliwiają wczesne rozpoznanie zagrożeń i skierowanie pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty co zwiększa szanse zatrzymania dalszych patologicznych zmian, nie tylko w obrębie stopy.
Podolog przygotowany jest do fachowej obsługi pacjentów z grup ryzyka, takich jak: cukrzycy, chorzy na hemofilię czy reumatycy. Występuje jako doradca udzielając wskazówek dotyczących pielęgnacji stóp i stosowania specjalistycznych preparatów kosmetycznych. Posiada wiedzę w zakresie stosowania podstawowych środków farmaceutycznych, protetycznego odciążania szczególnie zagrożonych stóp za pomocą specjalistycznych opatrunków i ortez.

PIELĘGNACJA STOPY

Wykonujemy następujące zabiegi:podologia-2

 1. Zabieg podstawowy – oczyszczenie i pielęgnacja paznokci oraz usunięcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka.
 2. Korektę paznokci zgrubiałych.
 3. Korektę wrastających paznokci z opatrunkiem.
 4. Oczyszczanie paznokci grzybiczych jako zabieg wspomagający leczenie farmakologiczne i poprawiający estetykę.
 5. Rekonstrukcję płytki paznokciowej po urazach lub zniszczeniu zakażeniem grzybiczym.
 6. Ortonyksję, czyli leczenie i korektę wrastania paznokci klamrami dobieranymi indywidualnie w zależności od problemu.
 7. Usuwanie brodawek wirusowych.
 8. Usuwanie nagniotków i odcisków.
 9. Zabiegi leczące pękające piety.
 10. Pielęgnację stopy cukrzycowej.
 11. Dobór ortez.
 12. Udzielamy wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji domowej – dobór najwłaściwszych preparatów i sposób dbania o skórę i paznokcie.

Wrastające paznokcie
Wrastające paznokcie są obecnie bardzo powszechnym problemem, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i właściwa pielęgnacja. Jeżeli mamy problem z wrastającymi paznokciami należy koniecznie skontaktować się z gabinetem specjalistycznej pielęgnacji stóp w celu szybkiej interwencji.
Najbardziej skuteczne są klamry drutowe i plastikowe, które w rękach podologa są one metodą doskonałą, która uśmierzy ból pacjentowi.
Częstym problemem szczególnie u mężczyzn i aktywnych ruchowo nastolatków jest wrastający paznokieć.
Powodów wrastania paznokci jest wiele, ale ból bardzo dotkliwy! Stan zapalny wału paznokciowego, wysięk ropny i ostry ból to powody, które sprawiają, że idziemy do chirurga, który proponuje usunięcie całego lub części paznokcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, niestety bolesny i wyłączający pacjenta na jakiś czas z aktywnego życia. Wrastanie paznokci można leczyć nieinwazyjnie z bardzo dobrymi efektami.
Rozwiązaniem jest założenie klamry korygującej.

Klamry – sukces w korekcji wrastających paznokci
Historia klamry do korekcji wrastających paznokci sięga ponad 60 lat. Oddziałują one na chore paznokcie, poprzez spłaszczenie płytki paznokciowej lub zmianę toru wzrostu paznokcia. Klamry dobierane są do płytki paznokciowej klienta w zależności od wielkości paznokcia i od zmiany płytki paznokciowej.
Sam zabieg zakładania klamry jest bezbolesny, a dzięki punktowemu nałożeniu i indywidualnej regulacji siły napięcia klamry prowadzi do natychmiastowego złagodzenia bólu.

50

Kiedy stosować:

 • przy wrastaniu paznokci i w stanach nawracających

 

Klamry na wrastające paznokcie stosuje się również u dzieci powyżej 5 roku życia.

Profilaktyka wrastających paznokci
W przypadku niewielkiego wrastania paznokcia, dobrą metodą jest użycie rurek. Pozwalają one na kontrolowanie toru rośnięcia paznokcia i jest skuteczna w przypadku, gdy wrastanie spowodowane jest niewłaściwym skracaniem płytki paznokciowej. Nakładanie rureczek nie jest skomplikowane i jest to zabieg całkowicie bezbolesny.

Porada Podologa
Kilka kroków zapobiegających patologii wrastających paznokci:

 • paznokcie obcinamy prosto, bez wycinania kątów;
 • paznokci nie należy obcinać zbyt krótko;
 • ostre brzegi paznokcia przypiłować delikatnie pilnikiem;
 • właściwie dobierać obuwie, zarówno pod względem rozmiaru jak i szerokości;
 • buty sportowe dobierać zgodnie z rodzajem uprawianego sportu, ważne by nie były zbyt luźne;
 • systematycznie odwiedzać gabinet pielęgnacji stóp, dotyczy to szczególnie osób chorych na cukrzycę;
 • w przypadku nagłego wzrostu wagi (np. w ciąży) stosować profilaktycznie tamponadę;
 • stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, także te, które zmiękczają płytę paznokcia;
 • nigdy nie czekać na zaostrzenie stanu, udać się po pomoc po zauważeniu pierwszych objawów.

Pękające pięty
Popękane pięty to defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim niebezpieczna, bolesna dolegliwość. Może ona doskwierać ludziom w różnym wieku, nie tylko starszym, ale również młodym dziewczętom.

Przyczyny pękających pięt:

 • bardzo sucha skóra
 • niewłaściwe obuwie
 • nadwaga
 • czynniki genetyczne

Opracowanie pięt, polega na ścieraniu naskórka za pomocą specjalistycznych narzędzi (np. skalpele) oraz odpowiednio dobranym frezem, zależnym od głębokości pęknięcia. Kluczowym elementem profilaktyki jest prawidłowo wykonany zabieg pedicuru leczniczego, jednak nie należy zapominać o odpowiednim doborze i pielęgnacji pięt przy użyciu specjalistycznych kosmetyków.

Modzele
Modzel to ognisko hiperkeratozy skóry, czyli nadmiernego rogowacenie naskórka, które zazwyczaj powstaje na podeszwie stopy pod jedną z główek kości śródstopia. Modzele tworzą się zwykle na wyniosłościach kostnych, głównie na podeszwie stopy (na głowach kości śródstopia) i na pięcie. Modzele należy usunąć, ponieważ oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać dolegliwości bólowe, a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, wirusowych, czy bakteryjnych. Objawiają się przerostem naskórka, w miejscu największego ucisku.

Przyczyny powstawania:

 • nieodpowiednie obuwie ( zbyt obcisłe)
 • praca stojąca
 • nieodpowiednie wycinanie przyrosłego naskórka

Modzele to najczęściej występująca dolegliwość, doskwierająca osobom spędzającym większość czasu w pozycji stojącej. Zabieg usuwania jest całkowicie bezbolesny, polega na opracowaniu podeszwy stopy za pomocą odpowiednio dobranego frezu. Zabieg należy powtarzać regularnie.

Odciski
Dolegliwość pojawiająca się w każdym wieku, niezależnie od rodzaju wykonywanych czynności i preferencji zawodowych. Jest to bolesna, zgrubiała masa naskórkowa, charakteryzująca się czarnym punktem w środku zgrubienia, w wyniku ciągłego nacisku na to miejsce. Czarny punkt powstaje na skutek nieprawidłowego oddzielania się warstwy rogowej, co może nasilać ból. Tworzą się zwykle na palcach stóp, gdzie kości są bardziej wydatne i powodują ocieranie się skóry o but, ziemię czy inne kości. Grubiejący nagniotek zwiększa ucisk na wewnętrzne warstwy skóry. Zdarza się, że warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie rdzenia wnikającego w skórę, zwiększając ból. Jeżeli odcisk ulegnie zapaleniu pojawia się ból, swędzenie i zaczerwienienie.
Odciski należy usunąć, ponieważ nieusuwane są wdeptywane/wpychane coraz głębiej, co powoduje coraz większe dolegliwości bólowe. Mogą wniknąć poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych.

Przyczyny powstawania:

 • nieodpowiednie obuwie ( zbyt obcisłe)
 • zdeformowane i zakrzywione palce stopy
 • obcisłe skarpety i rajstopy
 • czasem zbyt luźny but, w którym stopa ślizga się przy każdym kroku
 • długie schodzenie po pochyłej nawierzchni
cropped-nova_versão

Porada Podologa
Nie należy wycinać zmienionego miejsca samodzielnie, przy użyciu nożyczek ani innych ostrych narzędzi!
Schorzenie to leczy się w gabinetach podologicznych, przy użyciu specjalistycznych frezów próżniowych. Zabieg należy powtarzać z przerwą 2 tygodniową w celu całkowitego wycięcia zmiany skórnej.

Rekonstrukcja Paznokcia
Do odbudowy zniszczonych płytek paznokciowych stosujemy specjalną masę lub światłoutwardzalny żel. Oba preparaty zawierają clotrimazol, czyli substancję o działaniu przeciwgrzybiczym. Dlatego nadają się również do odbudowy paznokci zniszczonych przez przebieg grzybicy. Pielęgnacja zajętych grzybicą paznokci polega na odpowiednim usuwaniu chorych części paznokcia i chronieniu noworosnącej, zdrowej płytki paznokciowej. Za pomocą odpowiednich frezów diamentowych zeszlifowujemy płytkę paznokcia zniszczoną przez grzybicę. Na ubytek nakładamy odpowiednią ilość żelu lub masy do rekonstrukcji paznokcia. Kiedy na paznokciu mamy protezę odpowiedniej grubości, kształtujemy wygląd paznokcia za pomocą odpowiednich frezów ceramicznych.

Cennik

Pedicure leczniczy
120 PLN
Oczyszczenie paznokcia zmienionego chorobowo
50 PLN
Rekonstrukcja paznokcia
60 PLN
Usuwanie odcisków
30 PLN
Usuwanie brodawek wirusowych
30 PLN
Usuwanie modzeli
20 PLN
Leczenie pękających pięt
40 PLN
Opatrunek z preparatem leczniczym
20 PLN
Specjalistyczne podcięcie wrastającego paznokcia  klamra