Posted by & filed under Kosmetologia Estetyczna.

1175252_207547602746002_584076757_nPeelingi – Złuszczanie kwasami AHA

Peeling chemiczny

Pięknemu i zdrowemu wyglądowi skóry sprzyjają różne zabiegi. Najważniejszym z nich jest peeling. Zabieg ten polega na inicjowaniu złuszczania martwych komórek naskórka, a czasami i skóry właściwej. Wszystko zależy od tego, jak głęboko wniknęły defekty skórne i jak głęboka potrzebna jest interwencja, by się ich pozbyć. Nasza skóra odnawia się samoczynnie, ale w pewnym wieku potrzebuje wspomagania w tym zakresie. Dzięki ścieraniu powierzchniowych i obumarłych komórek, wzmaga proces produkcji elastyny i kolagenu, a więc tych substancji, dzięki którym, skóra jest elastyczna, gładka i sprężysta. Peelingi są zabiegami, przygotowującymi skórę do lepszego wchłaniania, aktywnych substancji zawartych w kremach i maskach.

Peeling chemiczny efekty
Efekty tego typu zabiegów uzależnione są od indywidualnych reakcji na zastosowane preparaty, a także od rodzaju, głębokości i rozległości niekorzystnych zmian skórnych. W niektórych wypadkach, potrzebna jest seria zabiegów.

Peeling chemiczny wskazania
Peelingi chemiczne wskazane są przy przebarwieniach: piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne, ostuda. Zabiegi te oferuje się przy uszkodzeniach skóry dokonanych przez promienie słoneczne. Zabiegi te są wskazane przy starczych zmianach skórnych: zmarszczkach, skórze wiotkiej. Wskazaniem do peelingu chemicznego są też blizny, trądzik, rozstępy i rogowacenie skóry.

Kwasy AHA

AHA to skrótowa nazwa alfa-hydroksykwasów, które są naturalnymi substancjami, pozyskiwanymi między innymi z owoców. Kwasy te stanowią podstawowy składnik peelingów, środków służących do złuszczania zrogowaciałego naskórka. Zrogowaciały naskórek, to wierzchnia jego warstwa, która odnawia się samoczynnie co dwadzieścia osiem dni. Jeśli chcemy, by działo się to częściej, musimy wywołać ten proces odpowiednio dobranymi substancjami. Dlaczego złuszczamy naskórek częściej niż chce natura? Peelingi złuszczające stosujemy z tego względu, iż po złuszczeniu warstwy rogowej, skóra rozjaśnia się, staje się gładsza, świeższa i młodsza. Do peelingów odmładzających i wygładzających skórę, najczęściej stosują się kwasy glikolowy, migdałowy, pirogronowy, salicylowy, mlekowy TCA i mieszanki kwasów . Kwasy te uważane są  za najlepsze do tego celu i najskuteczniejsze w walce z objawami starzenia się skóry.

Zabiegi złuszczania naskórka
Zabiegi złuszczania naskórka przy pomocy alfa-hydroksykwasów mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez przygotowane do tego i doświadczone osoby. Uprawnienia do ich wykonywania mają wykwalifikowanego  kosmetologa.

Kwasy AHA  to aktywne nieobojętne dla skóry i silnie działające substancje. Kwasy te rozpuszczają rogowe komórki naskórka. Dzięki temu, proces usuwania zrogowaciałych już komórek, zostaje znacznie przyspieszony. Zabiegi złuszczające naskórek, wydobywają na powierzchnię skórę gładszą, pozbawioną przebarwień, zmarszczek i blizn.

Peelingi kwasami owocowymi
Działanie peelingów kwasowych zależy od stężenia kwasów owocowych w preparatach dozowanych skórze. Im stężenie to jest wyższe, tym kwasy działają silniej. Peelingi kwasami owocowymi, zaliczane są do peelingów średnio głębokich i głębokich. Przy odpowiednio wysokim stężeniu kwasów, zabiegi takie mogą usuwać głębiej umiejscowione zmarszczki. Zabiegi złuszczania zrogowaciałej warstwy naskórka, przeprowadza się na wiosnę i jesienią. Chodzi o to, że zaraz po zabiegu, skóra jest wrażliwa na promienie słoneczne i niskie temperatury. Pierwsze dni po zabiegu skóra powinna być chroniona kremem, podkładem lub pudrem.

Złuszczanie kwasami AHA wskazania
Złuszczanie naskórka kwasami owocowymi, wskazane jest przy każdego rodzaju cerze. Bez obaw, z zabiegów tego typu mogą korzystać osoby mające cerę suchą, mieszaną i tłustą. Oczywiście, do każdego rodzaju cery, trzeba dobrać odpowiednie kwasy i ich stężenie. Peeling kwasami owocowymi, dobrze działa na cerę tłustą, skłonną do trądziku. Kwasy AHA dobrze oczyszczają głębsze warstwy naskórka i przeciwdziałają powstawaniu zaskórników i wyprysków.tw

Kwasy AHA i BHA stosowane w peelingach chemicznych

Kwas glikolowy
Kwas glikolowy należy do najczęściej używanych i najlepiej poznanych α-hydroksykwasów. Jest on powszechnie stosowany w peelingach chemicznych i coraz częściej w preparatach do pielęgnacji skóry. Cechuje się najmniejszym rozmiarem cząsteczki wśród wszystkich kwasów AHA, dzięki czemu może głęboko wnikać w skórę i stanowi doskonały nośnik dla innych substancji aktywnych.

Po aplikacji na skórę kwas glikolowy rozpuszcza spoiwo międzykomórkowe naskórka. Na szczególną uwagę zasługują peelingi w postaci żelu, znakomicie tolerowane przez pacjentki z wrażliwą skórą lub trądzikiem różowatym. Formuły żelowe powodują lekkie złuszczanie podrażnienia skóry i są idealną propozycją dla zwolenników skutecznych i nieinwazyjnych zabiegów. Wodne roztwory kwasu glikolowego umożliwiają szybkie przenikanie przez warstwę rogową i są stosowane u osób, które potrzebują większego stopnia złuszczania po peelingu.

Peeling kwasem glikolowym idealnie zaspokoi potrzeby osoby, która chce odświeżyć skórę twarzy. Pierwsze widoczne oznaki można dostrzec w fakturze skóry, która staje się wyraźnie gładsza w dotyku, miękka i rozświetlona, co stanowi rezultat przyśpieszonej odnowy komórkowej. Większość pacjentów uzyska satysfakcjonującą poprawę po sześciu sesjach peelingów.

Peelingi kwasem glikolowym stanowią cenną terapię w przypadku trądziku pospolitego, płytkich blizn potrądzikowych, grudkowo-krostkowej postaci trądziku różowatego oraz rogowaceniu łojotokowym i posłonecznym. W przypadku terapii pacjentów z trądzikiem pospolitym należy pamiętać, że po leczeniu zabiegowym (najczęściej po pierwszej sesji) może wystąpić nasilenie zmian grudkowo-krostkowych, co wymaga uzupełnienia leczenia terapią ogólną antybiotykami. Nigdy nie kojarzy się zabiegów z podawaną doustnie izotretinoiną. Kontynuując terapię, dociera się do głębiej położonych warstw skóry, a rezultatem są: wyrównywanie kolorytu, regulacja wydzielania sebum, redukcja wielkości ujść gruczołów łojowych i ilości zaskórników, grudek i krost, wygładzenie drobnych i widocznych zmarszczek oraz blizn, zapobiegawcze i naprawcze działanie przeciwstarzeniowe.

19461l

Kwas mlekowy
Innym przykładem α-hydroksykwasu dodawanego do produktów do pielęgnacji skóry jest kwas mlekowy. Jego cząsteczka jest większa niż cząsteczka kwasu glikolowego, dlatego działa bardziej powierzchownie. Rezultaty zabiegów wykonywanych peelingami z zawartością kwasu mlekowego narastają stopniowo, jednak po serii 4-6 zabiegów ich efekty, takie jak wyraźne rozjaśnienie, rozświetlenie i nawilżenie skóry, są satysfakcjonujące dla pacjentów i pozwalają osobom o wrażliwej skórze docenić korzyści wynikające ze stosowania kwasów AHA.

Kwas migdałowy
Kwas migdałowy jest najbardziej znany pacjentom z racji bardzo częstego stosowania go w gabinetach kosmetycznych. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne polecany jest w zabiegach dedykowanych osobom posiadającym skórę z łagodnymi zmianami trądzikowymi.

Inne α-hydroksykwasy
W produktach kosmetycznych wykorzystuje się kilka innych α-hydroksykwasów. Warto wymienić cytrynowy, jabłkowy i winowy, chociaż nie są tak powszechnie stosowane jak opisane powyżej. Warto jednak przyjrzeć się peelingom zawierającym w swym składzie połączenia alfa i beta-hydroksykwasów, np. cytrynowego, mlekowego i salicylowego, czy salicylowego i jabłkowego.

Kwas salicylowy
Jedynym przykładem β-hydroksykwasów stosowanych obecnie w produktach do pielęgnacji skóry jest kwas salicylowy. Peeling zawierający kwas salicylowy ma działanie przeciwzapalne, wnika do ujść mieszków włosowo-łojowych i złuszcza ich warstwę rogową, usuwa mikrozaskórniki i rozpuszcza zalegające sebum. Kwas salicylowy charakteryzuje się wysokim powinowactwem do tłuszczów i wywiera działanie keratolityczne wewnątrz porów skóry.

Kwas salicylowy obecny w kosmeceutykach (np. DCL) reguluje kwasowość skóry i pomaga utrzymać naturalny ochronny płaszcz hydrolipidowy, skóry w ten sposób kontrolując florę bakteryjną. Ma między innymi wpływ na beztlenowe bakterie Propionibacterium acnes, wywołujące trądzik, które namnażają się w środowisku zasadowym.

przed i po

 

zabieg-wybielajacy1 cicatrices-de-acne-antes-y-después-2

 

cosmelan

 

MicroLaserPeelTM1

 

peeling-chemiczny

 

peeling-fenol

 

Chcesz poznać ceny? Skontaktuj się z gabinetem OL-AN