Posted by & filed under Bez kategorii, Laseroterapia, Medycyna Estetyczna.

Zastosowanie lasera Q-Switch:

 • Usuwanie tatuażu
 • Usuwanie makijażu permanentnego (brwi, ust, oczu)
 • Usuwanie piegów i znamion
 • Laserowy peeling węglowy (odmładzanie skóry)


q-switch-1-pl

 
Technologia
Zabiegi laserem Nd:Yag z technologią Q-Switch to obecnie najbezpieczniejsza metoda usuwania tatuażu i makijażu permanentnego, dająca bardzo dobre efekty bez pozostawiania blizn, przebarwień oraz poważnych uszkodzeń skóry. Dzięki zastosowaniu odpowiednich parametrów zabiegi są skuteczne i charakteryzują się niewielkimi efektami ubocznymi, a czas rekonwalescencji jest wyjątkowo krótki.

 
Laser typu Q-Switch emituje nanosekundowe impulsy, czyli emituje bardzo dużą gęstość energii w krótkim czasie. W trakcie zabiegu dochodzi do fotomechanicznego rozbicia barwnika lub pigmentu na drobniejsze cząstki, które w późniejszym czasie zostają usunięte z organizmu przez komórki układu immunologicznego. Podczas zabiegu dochodzi do intensywnej stymulacji zmienionej skóry. Powstają mikrouszkodzenia, które prowadzą do zapoczątkowania intensywnego procesu regeneracji. Fragmenty pigmentu w pewnym stopniu są eliminowane z wierzchnich warstw skóry poprzez jej mikrouszkodzenia. Cząstki barwnika pozostające w głębszych warstwach mogą zostać usunięte w trakcie procesu fagocytozy.
Zabieg przy użyciu lasera Q-Switch może powodować niewielkie pieczenie skóry w wyniku nagrzania.
Aby zapobiec zbytniemu przegrzaniu się leczonej skóry, stosowane są rozmaite sposoby na obniżenie jej temperatury: zimny żel-kompres, głowica zabiegowa z funkcją chłodzenia lub strumień chłodnego powietrza. W celu zwiększenia komfortu zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W przypadku tatuaży o bardzo dużych rozmiarach zabieg może zostać przeprowadzony w kilku etapach, każdy na innej części tatuażu. Gwarantuje to pacjentowi pełen komfort korzystania z tego rodzaju zabiegów.

 
Efektywność
W większości przypadków terapia laserowa daje bardzo skuteczne efekty. Można usunąć wszystkie rodzaje tatuażu, czyli tatuaże profesjonalne, nieprofesjonalne, makijaż permanentny oraz powstałe w wyniku zabrudzenia podczas wypadku czy zranienia można usunąć laserowo w minimum 90%. Aby zabieg był skuteczny, specjalista musi poznać cechy charakterystyczne wykonania tatuażu. Barwniki i pigmenty, którymi wykonuje się tatuaż znajdują się przede wszystkim w górnej warstwie skóry właściwej. Jednak ich część może znajdować się w głębszych warstwach skóry. Całkowite pozbycie się niechcianej pigmentacji wymaga kilku sesji w odstępach ok. 4-6 tygodniowych. W tym czasie cząsteczki barwnika, które zostały rozbite przez laser, ulegają wchłonięciu przez organizm. Po upływie odpowiedniego czasu i odpowiedniej liczbie zabiegów barwniki tatuażu znikają zupełnie.

 
Ilość zabiegów
Ilość zabiegów określa się w zależności od rodzaju tatuażu, tzn. od jego wielkości, koloru, głębokości, również fototypu skóry oraz czy tatuaż wykonany był w sposób
profesjonalny – barwnik wówczas znajduje się na tej samej głębokości lub w sposób
amatorski – drobinki barwnika wprowadzone są do skóry na różne głębokości.
Każda sesja laserem powoduje ok. 20% rozjaśnienie tatuażu.

 
Czas zabiegu
Czas zabiegu uzależniony jest od rozmiarów zmian i może wnosić od 5 do 60 minut.

 
Zalecana częstotliwość oraz liczba potrzebnych zabiegów:

 • Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego względnie 90%-go usunięcia 4-5 zabiegów.
 • Profesjonalne tatuaże, które zazwyczaj cechuje duża gęstość i silne pigmenty wymagają ok. 6-8 zabiegów.
 • Pomiędzy zabiegami powinna być 6-8 tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem tatuażu.

 
Przygotowanie przed zabiegiem
Nie należy eksponować obszaru poddawanego zabiegowi na działanie promieniowania UV, co najmniej 4 tygodnie przed wykonaniem zabiegu.
Nie powinno się wykonywać mocnych peelingów chemicznych oraz peelingów drobno i grubo-ziarnistych na 1 tydzień przed zabiegiem.
Po pierwszym zabiegu zwykle widoczny jest efekt zbielenia powierzchni tatuażu, gdyż powstają pęcherzyki kawitacyjne, które w różny sposób odbijają światło. Taki efekt utrzymuje się około 15 – 30 minut, następnie skóra przybiera naturalną barwę, a tatuaż jest rozjaśniony. Zmiany pigmentowe i piegi po zabiegu stają się ciemniejsze. W miejscu powstania i wygojenia się strupków skóra może być zaróżowiona przez około 2 tygodnie. Bezpośrednio po zabiegu widoczny jest obrzęk i zaczerwienienie skóry, odczuwane jest ciepło. Przez kilka dni po zabiegu na skórze mogą utrzymywać się małe strupki. W nielicznych przypadkach pojawiają się odbarwienia, przebarwienia, zmiany faktury tkanki.

 
Zalecenia pozabiegowe
Po usunięciu tatuażu miejsce to należy chronić przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne przez okres 3-4 miesięcy w celu uniknięcia przebarwień. W tym okresie nie należy używać również samoopalaczy ani nie korzystać z solarium oraz chronić skórę kremem z filtrem SPF 50. Po zabiegu powinno się stosować miejscowo maść lub krem z antybiotykiem, także natłuszczać i nawilżać skórę. W żadnym wypadku nie wolno zrywać strupów powstałych po zabiegu, gdyż grodzi to powstaniem blizny, nie można też drapać rany. Do momentu zagojenia należy unikać korzystania z siłowni, sauny, basenu. Istotne jest, że można używać w tym czasie kosmetyków aby zatuszować tymczasowe zmiany skórne.

 
Laserowy peeling węglowy:
Rewolucyjna metoda w walce z trądzikiem, zaskórnikami, rozszerzonymi porami, przebarwieniami oraz w regeneracji i stymulacji skóry.
Zabieg laserowego peelingu węglowego jest wykonywany za pomocą urządzenia Q–Switch. Skóra zostaje pokryta specjalną maską węglową, następnie zostaje naświetlona promieniem laserowym wywołując „mikroeksplozje”, dzięki którym skóra zostaje oczyszczona oraz pobudzona do produkcji kolagenu. Metoda peelingu jest bezpieczna i bezbolesna, przynosi natychmiastowy efekt, który jest zależny od stanu skóry i problemu. Poprawa skóry widoczna jest po pierwszym zabiegu. Zostają zredukowane zmiany takie jak trądzik, rozszerzone pory, przebarwienia, również poprawia się koloryt i tekstura skóry. Z każdym kolejnym zabiegiem efekty będą coraz bardziej widoczne. Zabieg trwa około 30-40 minut.
Zaleca się wykonanie 3 do 4 zabiegów w odstępach ok. 2-3 tygodniowych.
 

Zastosowanie peelingu węglowego:

 • Oczyszczenie skóry
 • Leczenie trądziku
 • Zwężenie porów
 • Usuwanie przebarwień
 • Stymulacja syntezy kolagenu
 • Spłycenie powierzchownych zmarszczek

 

Przeciwwskazania:

 • ciąża
 • cukrzyca
 • choroby skóry
 • skłonność do przebarwień i bliznowaceń
 • hemofilia
 • rozrusznik serca
 • stosowanie retinoidów i izotretynoiny np. Accutane (konieczna 3 miesięczna przerwa)
 • intensywna opalenizna i świeżo opalona skóra (do 2 tygodni od ostatniego opalania)
 • bielactwo, stwardnienie rozsiane, niewydolność nerek
 • zmiany wirusowe lub bakteryjne skóry
 • skłonność do infekcji
 • obniżona odporność organizmu
 • sterydy oraz leki fotouczulające
 • nowotwory złośliwe